Coroczne szczepienia przeciw grypie

Okres jesienny to dobrym momentem na przyjęcie szczepionki przeciw grypie. Szczepionka przeciw grypie jest jednym z najlepszych sposobów na znaczne ograniczenie ryzyka zachorowania, a tym samym wystąpienia groźnych powikłań infekcji. Skuteczność obecnych szczepionek oceniana jest na 40–70%. 

Szczepienia na grypę bywają często przez Polaków zapominane. Natomiast szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy.

Wirus grypy atakuje nasz organizm poprzez górne drogi oddechowe. Wyróżnia się wirus grypy typu A, B, C i D. Dwa pierwsze przyczyniają się do zachorowań o cięższym przebiegu i mogą spowodować epidemię.

Komu zalecane jest szczepienie przeciw grypie?

Indywidualne szczepienie zalecane jest przede wszystkim osobom o podwyższonym poziomie ryzyka, m.in po transplantacji narządów, osobą szczególnie chorującym na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową (zwłaszcza po przebytym zawale serca), niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby…

Każde szczepienie, również to przeciwko grypie, uczy nasz układ immunologiczny obrony przed wirusem. Czasami po otrzymaniu szczepionki może pojawić się np. stan podgorączkowy lub gorączka. Takie niewielkie, krótkotrwałe objawy są normalne i należy się ich spodziewać, ponieważ jest to sygnał, że nasz organizm buduje odporność. Szczepionki przeciw grypie charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Po szczepieniu mogą wystąpić reakcje miejscowe, tj.: zaczerwienienie, bolesność i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia oraz rzadziej reakcje ogólne (niewielki wzrost temperatury ciała, ból mięśni, stawów i głowy), ustępujące po kilku dniach. Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw grypie jest m.in. reakcja anafilaktyczna po wcześniejszym podaniu szczepionki, ostra infekcja i wysoka gorączka powyżej 38ºC.

Kiedy szczepić się na grypę?

Coroczny szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres od stycznia do marca. Warto więc zaszczepić się na grypę przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Niemniej jednak, szczepionkę można przyjąć także później, nawet w marcu.

Szczepienie należy powtarzać co rok, ponieważ wirus grypy często mutuje. Z tego względu skład szczepionki ulega co roku odpowiednim modyfikacjom, zgodnym z aktualnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Czy można łączyć szczepienie przeciw grypie ze szczepieniem na COVID-19?

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami nie ma przeciwwskazań do podania obu szczepionek na jednej wizycie szczepiennej. Szczegółowych informacji możesz oczekiwać od osoby kwalifikującej do szczepienia.

Gdzie wykonywane są szczepienia przeciw grypie?

Szczepienia przeciw grypie wykonywane są w specjalistycznych punktach szczepień na terenie całego kraju jak również w wybranych aptekach.